Advance Tabco T9-1-24-18R Regaline 43" One Compartment Commercial Sink with 18" Right Drainboard
Item number  109t912418rMFR number  T9-1-24-18R-X
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Made of 18 gauge type 304 stainless steel
  • 18" right drainboard
  • 16" x 20" x 12" compartment
  • 1 5/8" diameter galvanized steel legs with 1" adjustable plastic bullet feet
  • Faucet holes on 8" centers
  • Rolled rim provides added strength
  • Seamless deep drawn bowl
  • Centered 1 1/2" IPS drain
UPC Code:400012369995
Works With
Advance Tabco T9-1-24-18R-X Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
80 lb.
Length
43 Inches
Width
27 Inches
Height
42 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
16 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
NSF Certified
Gauge
18 Gauge
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Drainboards
1 Drainboard
Stainless Steel Type
Type 304
Style
1 Drainboard
Advance Tabco T9-1-24-18R-X Details
Wash vegetables or add a compact utility sink to your operation with this Advance Tabco T9-1-24-18R one compartment stainless steel commercial sink! The 16" x 20" compartment features a 3" radius for simple cleaning and a 1 1/2" IPS drain for smooth, consistent draining, while the bowl's 12" depth gives you plenty of room to perform a variety of tasks. Made of durable 18 gauge type 304 stainless steel, this sink gives you reliable performance and exceptional corrosion resistance in an affordable package! 1 5/8" diameter galvanized steel legs rest upon 1" adjustable plastic bullet feet for fantastic versatility and support.
An 8" backsplash comes standard to help protect your walls, and it includes a set of holes punched on 8" centers to accommodate a faucet (sold separately). An 18" drainboard is mounted on the right side of the sink to give you additional space for prep work and other tasks. Its 1 1/2" rolled rim edges provide additional strength to stand up to the rigors of daily use, while a tile edge makes installation a breeze!
Overall Dimensions:
Left to Right: 43"
Front to Back: 27"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 16"
Front to Back: 20"
Depth: 12"