Advance Tabco OTS-15-144R 15" x 144" Table Rear Mounted Single Deck Stainless Steel Shelving Unit with 1" Rear Turn-Up
Item number  109ots15144rMFR number  OTS-15-144R
for details
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • For rear-mounted applications
  • Single deck 15" wide shelf
  • All welded stainless steel construction
  • Rolled edge on front and back; square edge on sides
  • 1 5/8" thick legs
  • Satin finish polish
  • Requires holes in tabletop for installation
  • Great for storing kitchen accessories, equipment, and ingredients
UPC Code:400011199982
Works With
Advance Tabco OTS-15-144R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
98 lb.
Length
144 Inches
Width
15 Inches
Height
14 Inches
Adjustable Height
Fixed
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
18 Gauge
Material
Stainless Steel
Mounting Style
Rear Mounted
Stainless Steel Type
Type 430
Style
Single
Type
Shelves
Advance Tabco OTS-15-144R Details
Maximize your kitchen space with this Advance Tabco OTS-15-144R 15" x 144" table-mounted, stainless steel single deck shelving unit. Its space-saving design features a fully welded shelving deck with smooth, front and rear rolled edges and square side edges. It also boasts a 1" rear turn-up on the shelf specially designed for applications where it will be mounted on the back of the table.
Overall Dimensions:
Length: 144"
Width: 15"
Height: 14"