Advance Tabco ODS-12-84R 12" x 84" Table Rear Mounted Double Deck Stainless Steel Shelving Unit with 1" Rear Turn-Up
Item number 109ods1284rMFR number ODS-12-84R
Works With
- Apply, opens link in this tab
(3,923 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- For rear-mounted applications
- All-welded construction
- Adds storage space where it's needed most
- 18 gauge type 430 stainless steel
UPC Code:400011200404
Works With
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 70 lb.
- Length
- 84 Inches
- Width
- 12 Inches
- Height
- 26 Inches
- Adjustable Height
- Fixed
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gauge
- 18 Gauge
- Material
- Stainless Steel
- Mounting Style
- Rear Mounted
- Stainless Steel Type
- Type 430
- Style
- Double
- Type
- Shelves
Advance Tabco ODS-12-84R Details
Maximize your kitchen space with this Advance Tabco ODS-12-84R 12" x 84" table-mounted, stainless steel double deck shelving unit. Its space-saving design features two fully welded shelving decks with smooth, front and rear rolled edges and square side edges. It also boasts a 1" rear turn-up on the shelves specially designed for applications where it will be mounted on the back of the table.
This double deck shelving unit is made of strong, affordable 18 gauge type 430 stainless steel, ideal for use in food preparation areas. Each double deck shelving unit is supported by two sets of 1" diameter tubular stainless steel legs.
Overall Dimensions:
Length: 84"
Width: 12"
Height: 26"