Advance Tabco ODS-12-144 12" x 144" Table Mounted Double Deck Stainless Steel Shelving Unit
Item number  109ods12144MFR number  ODS-12-144
for details
Accessories & Options
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • All-welded construction
  • Adds storage space where it's needed most
  • 18 gauge type 430 stainless steel
UPC Code:400010526390
Works With
Advance Tabco ODS-12-144 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
78 lb.
Length
144 Inches
Width
12 Inches
Height
26 Inches
Adjustable Height
Fixed
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
18 Gauge
Material
Stainless Steel
Mounting Style
Center Mounted
Stainless Steel Type
Type 430
Style
Double
Type
Shelves
Advance Tabco ODS-12-144 Details
Maximize your kitchen space with this Advance Tabco ODS-12-144 12" x 144" table-mounted, stainless steel double deck shelving unit. Its space-saving design features two fully welded shelving decks with smooth, front and rear rolled edges and square side edges.
This double deck shelving unit is made of strong, affordable 18 gauge type 430 stainless steel, ideal for use in both food preparation and ware washing areas. Each double deck shelving unit is supported by three sets of 1" diameter tubular stainless steel legs.
Overall Dimensions:
Length: 144"
Width: 12"
Height: 26"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • deck
  • double
  • easy
  • install
  • more
  • shelving
  • solid
  • solidwell
  • stainless
  • steel
Showing 1 of 1 review
Review by
Randall H. from Randys Family Restaurant
Posted on 12/10/2011
Rated 5 out of 5 stars
Size:
12" x 72"