Advance Tabco FS-WM-80-ADA 14-Gauge Multi-Station Hand Sink with 5" Deep Bowl - 80" x 19 1/2"
Item number  109fswm80adaMFR number  FS-WM-80-ADA
for details
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 14-gauge type 304 stainless steel construction
  • 4 sets of faucet holes on 8" centers
  • 8 1/2" high backsplash
  • 3 1/2" rear basket drain
  • 5" deep sink bowl
  • Tubular steel wall supports
UPC Code:400012893155
Advance Tabco FS-WM-80-ADA Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
132 lb.
Length
80 Inches
Width
19 1/2 Inches
Height
27 1/2 Inches
Bowl Depth
5 Inches
Backsplash Height
8 1/2 Inches
Backsplash
With Backsplash
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
16 Inches
Bowl Left to Right
77 Inches
Color
Silver
Faucet Centers
8 Inches
Features
ADA Compliant Made in America Multi-Station NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Installation Type
Wall Mounted
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Faucets
1 Faucet
Stainless Steel Type
Type 304
Type
Hand Sinks
Advance Tabco FS-WM-80-ADA Details
Perfect for restaurant kitchens, grocery stores, and industrial settings, this Advance Tabco FS-WM-80-ADA 14-gauge multi-station hand sink with 5" deep bowl maximizes your space while offering a sink solution that meets your needs. The rolled-rim design provides additional strength, and the 14-gauge stainless steel construction is sturdy enough to withstand commercial use. 4 sets of faucet holes on 8" centers allow you to quickly and easily install your faucets (sold separately). With its 5" bowl depth, this sink is ideal for basic hand washing, while maintaining compliance with ADA regulations.
Overall Dimensions:
Length: 80"
Width: 19 1/2"
Height: 27 1/2"
Bowl Dimensions:
Left to Right: 77"
Front to Back: 16"
Depth: 5"