Advance Tabco FS-WM-120EF 14-Gauge Multi-Station Hand Sink with 8" Deep Bowl and 6 Electronic Faucets - 120" x 19 3/4"
Item number  109fswm120efMFR number  FS-WM-120EF
for details
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Made from durable, 14-gauge stainless steel
  • Tubular supports offer secure wall mounting
  • Electronic operated faucet allows for easy, hands free use
  • 8 1/2" high backsplash protects walls from spills or water damage
  • 6 single facet holes and gooseneck spouts
  • Comes with 3 1/2" basket strainers
  • Features an 8" deep bowl for convenience
  • Powered by (4) AA batteries or an AC cord (both included)
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CA
Quality Rating:
UPC Code:400012892196
Works With
Advance Tabco FS-WM-120EF Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
198 lb.
Length
120 Inches
Width
19 3/4 Inches
Height
27 1/4 Inches
Bowl Depth
8 Inches
Backsplash Height
8 1/2 Inches
Backsplash
With Backsplash
Bowl Front to Back
16 Inches
Bowl Left to Right
117 Inches
Color
Silver
Features
Hands Free Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Included
Faucet
Installation Type
Wall Mounted
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Faucets
6 Faucets
Type
Hand Sinks
Advance Tabco FS-WM-120EF Details
This Advance Tabco FS-WM-120EF 14-gauge multi-station hand sink with 8" deep bowl and 6 electronic faucets offers a convenient way for employees to quickly wash their hands and stay on task. The rolled-rolled rim design provides additional strength and the 14-gauge stainless steel design is sturdy enough to withstand commercial use. Plus, the hands free design allows you to easily operate the flow of water with an easy-to-use electronic faucet.
Overall Dimensions:
Length: 120"
Width: 19 3/4"
Height: 27 1/4"
Backsplash Height: 8 1/2"
Bowl Dimensions:
Left to Right: 117"
Front to Back: 16"
Depth: 8"