Advance Tabco FS-1-3624-24RL Spec Line 84" Fabricated One Compartment Pot Sink with Two 24" Drainboards
Item number  109f1362424bMFR number  FS-1-3624-24RL
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 24" drainboard
  • Welded seams and cross-bracing for superior strength
  • 14 gauge, 304 stainless steel construction with adjustable stainless steel legs and bullet feet
  • 1 compartment; 14" deep bowl
  • Includes 1 1/2" IPS stainless steel basket drain
  • Tile edge for easy installation
  • Features continuous apron design with rolled rim edge and 3/4" radius corners
  • Shipped knocked down; assembly required
UPC Code:400010508938
Works With
Advance Tabco FS-1-3624-24RL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
260 lb.
Length
84 Inches
Width
30 Inches
Height
43 Inches
Drainboard Length
24 Inches
Bowl Depth
14 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
24 Inches
Bowl Left to Right
36 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Drainboards
2 Drainboards
Stainless Steel Type
Type 304
Style
2 Drainboards
Advance Tabco FS-1-3624-24RL Details
An 8 1/2" high backsplash with tiled edge enables simple installation, and two holes drilled on 8" centers accommodate a faucet (sold separately). This heavy duty one compartment pot sink with two drainboards also features a rolled rim edge, stainless steel legs, cross bracing, and adjustable bullet feet for optimum strength and stability.
Overall Dimensions:
Left to Right: 84"
Front to Back: 30"
Height: 43"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 36"
Front to Back: 24"
Depth: 14"