Advance Tabco FS-1-1620-18RL Spec Line 52" Fabricated One Compartment Pot Sink with Two 18" Drainboards
Item number  109fs11620rlMFR number  FS-1-1620-18RL
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Two 18" drainboards
  • Welded seams and cross-bracing for superior strength
  • 14 gauge, 304 stainless steel construction with adjustable stainless steel legs and bullet feet
  • (1) 16" x 20" compartment; 14" deep bowl
  • Includes 1 1/2" IPS stainless steel basket drain
  • Tile edge for easy installation
  • Features continuous apron design with rolled rim edge and 3/4" radius corners
  • Shipped knocked down; assembly required
Quality Rating:
UPC Code:400012432354
Works With
Advance Tabco FS-1-1620-18RL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
100 lb.
Length
52 Inches
Width
26 Inches
Height
43 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Depth
14 Inches
Basket Drain Size
1 1/2 Inches
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
16 Inches
Drain Outlet Size
1/2 Inch
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Drainboards
2 Drainboards
Stainless Steel Type
Type 304
Style
2 Drainboards
Advance Tabco FS-1-1620-18RL Details
The Advance Tabco FS-1-1620-18RL Spec Line fabricated one compartment prep / utility sink with two drainboards is perfect for warewashing duties in the busiest of restaurants! With a durable construction to stand tough against years of high-volume use, this one compartment pot sink is made of 14 gauge, type 304 stainless steel with a continuous apron design for additional support. This sink also has two 18" drainboards to provide a convenient place to set dirty wares or dry clean dishes.
An 8 1/2" high backsplash helps to protect your wall, and it has a tile edge that enables simple installation. It also has two holes punched on 8" centers to accommodate a faucet (sold separately). This heavy-duty pot sink also features a rolled rim edge, stainless steel legs, cross bracing, and adjustable bullet feet for optimum strength and stability.
Overall Dimensions:
Left to Right: 52"
Front to Back: 26"
Height: 43"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 16"
Front to Back: 20"
Depth: 14"