Advance Tabco FE-1-1812-18RL 54" Fabricated One Compartment Commercial Sink with Two 18" Drainboards
Item number  109fe11812rlMFR number  FE-1-1812-18RLX
Accessories & Options
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • One compartment with two drainboards
  • Made of 18 gauge type 304 stainless steel
  • Features adjustable feet
  • 9" backsplash
  • 3 1/2" sink opening/basket drain size
UPC Code:400011046071
Works With
Advance Tabco FE-1-1812-18RLX Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
85 lb.
Length
54 Inches
Width
23 3/4 Inches
Height
43 1/2 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
18 Inches
Bowl Left to Right
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
NSF Certified
Gauge
18 Gauge
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Drainboards
2 Drainboards
Stainless Steel Type
Type 304
Style
2 Drainboards
Advance Tabco FE-1-1812-18RLX Details
A 9" high backsplash with tiled edge enables simple installation, and two holes punched on 8" centers accommodate a faucet (sold separately). The front and sides of this one compartment stainless steel commercial sink with two drainboards each have 1 1/2" rolled edges to help contain splashes and overflow. The compartment features coved corners for simple cleaning, and is 12" deep with a 1 1/2" drain.
Overall Dimensions:
Left to Right: 54"
Front to Back: 23 3/4"
Height: 43 1/2"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 18"
Front to Back: 18"
Depth: 12"