Advance Tabco FC-WM-40FV 16-Gauge Multi-Station Hand Sink with 8" Deep Bowl and 2 Toe Operated Faucets - 40" x 19 3/4"
Item number  109fcwm40fvMFR number  FC-FM-40FV
for details
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Made from durable, 16-gauge stainless steel
  • Floor mounted design stabilizes sink for reliable usage
  • Toe operated valve allows for easy, hands free use
  • 8 1/2" high backsplash protects walls from spills or water damage
  • 2 single facet holes and gooseneck spouts
  • Comes with 3 1/2" basket strainers
  • Includes stainless steel legs and wall bracket
  • Features an 8" deep bowl for convenience
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CA
Quality Rating:
UPC Code:400012889325
Advance Tabco FC-FM-40FV Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
66 lb.
Length
40 Inches
Width
19 3/4 Inches
Height
43 Inches
Bowl Depth
8 Inches
Backsplash Height
8 1/2 Inches
Backsplash
With Backsplash
Bowl Front to Back
16 Inches
Bowl Left to Right
37 Inches
Color
Silver
Features
Foot Pedal Hands Free Made in America Multi-Station NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Included
Faucet
Installation Type
Freestanding
Material
Stainless Steel
Number of Faucets
2 Faucets
Type
Hand Sinks
Advance Tabco FC-FM-40FV Details
This Advance Tabco FC-WM-40FV 16-gauge multi-station hand sink with 8" deep bowl and 2 toe operated faucets offers a convenient way for employees to quickly wash their hands and stay on task. The rolled-rolled rim design provides additional strength and the 16-gauge stainless steel design is sturdy enough to withstand commercial use. Plus, the hands free design allows you to easily operate the flow of water with an easy-to-use, toe-operated faucet. This foot operated push valves let your staff easily wash their hands without having to touch knobs or levers, allowing for better sanitation.
Overall Dimensions:
Length: 40"
Width: 19 3/4"
Height: 43"
Backsplash Height: 8 1/2"
Bowl Dimensions:
Left to Right: 37"
Front to Back: 16"
Depth: 8"