Advance Tabco CRI-12-48-7 48" x 21" Underbar Ice Bin with 7 Circuit Cold Plate - 161 lb.
Item number  109cri12487MFR number  CRI-12-48-7
for details
Accessories & Options
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 12" deep cavity with 161 lb. capacity
  • 7 circuit cold plate sealed to bottom of bin
  • Foam-insulated ice bin
  • All stainless steel construction
  • Galvanized steel legs with adjustable plastic bullet feet
UPC Code:400011799700
Works With
Advance Tabco CRI-12-48-7 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
119 lb.
Length
48 Inches
Width
21 Inches
Height
33 Inches
Ice Bin Width
15 Inches
Backsplash Height
4 Inches
Capacity
161 lb.
Features
Bottle Storage Made in America NSF Certified With Backsplash
Installation Type
Freestanding
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Number of Cold Plate Circuits
7 Circuits
Type
Ice Bins With Cold Plate
Advance Tabco CRI-12-48-7 Details
For exceptional ice storage, look no further than this Advance Tabco CRI-12-48-7 stainless steel underbar ice bin. Thanks to a 12" deep cavity with 2 lb. density foam insulation, this unit can accommodate food and drink service operations of nearly any size. A cast aluminum 7 circuit cold plate with 5/16" diameter stainless steel bump and swedge ends is sealed to the bottom of the bin to efficiently pre-chill beverages. A 4" backsplash serves to prevent ice and water from spilling onto the floor. Additionally, a rear deck provides even more storage, and two removable injection-molded 3-pack plastic bottle racks are included for ease of use. This unit boasts a 161 lb. ice capacity, making it perfect for your restaurant or bar.
Overall Dimensions:
Length: 48"
Width: 21"
Height: 33"
Work Surface Height: 29"
Backsplash Height: 4"
Capacity: 161 lb.
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I connect two or more pieces of Advance Tabco underbar equipment together?
Customer Reviews
2.5
Rated 2.5 out of 5 stars
2 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • easy
  • equipment
  • great
  • piece
  • 2019
  • bar
  • behind
  • bought
  • built
  • co2
Showing 2 of 2 reviews
Review by
Spencer G. from 414 Pub & Pizza
Posted on 08/11/2022
Verified Purchase
Rated 1 out of 5 stars
Length:
30"
Depth:
12"
Type:
With 7 Circuit Cold Plate
Review by
Jill G. from JMR Hospitality
Posted on 04/22/2019
Rated 4 out of 5 stars
30"
Depth:
12"