Advance Tabco CRI-12-30-10 30" x 21" Underbar Ice Bin with 10 Circuit Cold Plate - 98 lb.
Item number  109cri123010MFR number  CRI-12-30-10-X
Usually Ships in 5-6 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 12" deep cavity with 98 lb. capacity
  • 10 circuit cold plate sealed to bottom of bin
  • Foam-insulated ice bin
  • Stainless steel construction
  • Galvanized steel legs with adjustable plastic bullet feet
UPC Code:400012380631
Works With
Advance Tabco CRI-12-30-10-X Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
169 lb.
Length
30 Inches
Width
21 Inches
Height
33 Inches
Backsplash Height
4 Inches
Work Surface Height
29 Inches
Capacity
98 lb.
Features
Bottle Storage NSF Certified With Backsplash
Installation Type
Freestanding
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Number of Cold Plate Circuits
10 Circuits
Type
Ice Bins With Cold Plate
Advance Tabco CRI-12-30-10-X Details
For exceptional ice storage, look no further than this Advance Tabco CRI-12-30-10 stainless steel underbar ice bin. Thanks to a 12" deep cavity with 2 lb. density foam insulation, this unit can accommodate food and drink service operations of nearly any size. A cast aluminum 10 circuit cold plate with 5/16" diameter stainless steel bump and swedge ends is sealed to the bottom of the bin to efficiently pre-chill beverages. A 4" backsplash serves to prevent ice and water from spilling onto the floor. Additionally, a rear deck provides even more storage, and two removable injection-molded 3-pack plastic bottle racks are included for ease of use. This unit boasts a 98 lb. ice capacity, making it perfect for your restaurant or bar.
Overall Dimensions:
Length: 30"
Width: 21"
Height: 33"
Work Surface Height: 29"
Backsplash Height: 4"
Capacity: 98 lb.
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
What is a cold plate?
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • drain
  • ice
  • night
  • around
  • bin
  • draining
  • helped
  • hot
  • letting
  • melt
Showing 1 of 1 review
Review by
Leo O.
Posted on 08/22/2022
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Length:
36"
Depth:
12"