Advance Tabco 94-84-80-18RL Spec Line 126" Four Compartment Pot Sink with Two 18" Drainboards
Item number  10994848018bMFR number  94-84-80-18RL
for details
Accessories & Options
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Four 20" x 28" x 14" sink bowls with 18" drainboards
  • 3 1/2" basket drain for each bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
Quality Rating:
UPC Code:400010507061
Works With
Advance Tabco 94-84-80-18RL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
382 lb.
Length
126 Inches
Width
35 Inches
Height
45 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Depth
14 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
28 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
4 Compartments
Number of Drainboards
2 Drainboards
Stainless Steel Type
Type 304
Style
2 Drainboards
Type
Straight / Line Sinks
Advance Tabco 94-84-80-18RL Details
Made of rugged, corrosion-resistant, 14 gauge, type 304 series stainless steel, this Advance Tabco Spec Line four compartment pot sink is built to handle the daily warewashing demands of the busiest commercial kitchens or industrial locations. This sink features four 20" x 28" x 14" sink bowls and two 18" drainboards, which provide ample space to perform every manual warewashing task: washing, rinsing, sanitizing, and even drying.
Two sets of faucet holes on 8" centers are pre-drilled into this sink's 11" high, full-length backsplash. This sink stands on sturdy, 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching, bullet feet. It features welded stainless steel cross bracing on each side and adjustable cross bracing at the front and rear for optimal sturdiness and longevity! Ideal for heavy-duty use, this Advance Tabco four compartment sink is sure to meet all your high-volume warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 126"
Front to Back: 35"
Height: 45"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 28"
Depth: 14"