Item number  10994848018rtMFR number  94-84-80-18R
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Four 20" x 28" x 14" sink bowls with an 18" drainboard
  • 3 1/2" basket drain for each bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
UPC Code:400010508365
Works With
Advance Tabco 94-84-80-18R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
348 lb.
Length
111 Inches
Width
35 Inches
Height
45 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Depth
14 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
28 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
4 Compartments
Number of Drainboards
1 Drainboard
Stainless Steel Type
Type 304
Style
1 Drainboard
Type
Straight / Line Sinks
Advance Tabco 94-84-80-18R Details
With its 18" drainboard and four 20" x 28" x 14" sink bowls, this Advance Tabco Spec Line four compartment pot sink allows you to complete the entire dishwashing process - washing, rinsing, and sanitizing - within the same unit! It also features a fourth compartment for soaking. This sink is made of rugged, corrosion-resistant, 14 gauge, type 304 series stainless steel to stand up to the harshest abuse in the busiest commercial kitchens.
This sink's 11" high, full-length backsplash has two pairs of pre-drilled faucet holes set on 8" centers. Front and rear cross braces provide added stability, while 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching bullet feet allow for precise height adjustments. Ideal for heavy-duty use, this Advance Tabco four compartment sink is sure to meet all your high-volume warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 111"
Front to Back: 35"
Height: 45"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 28"
Depth: 14"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Best in Class
    Best in Class
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How is the drainboard measured on this sink?
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • bay
  • compartment
  • definitely
  • four
  • money
  • nice
  • regular
  • sink
  • someday
  • spend
Showing 1 of 1 review
Review by
Michael S.
Posted on 07/16/2013
Rated 5 out of 5 stars
Length:
117"