Advance Tabco 94-82-40-18RL Spec Line 81" Two Compartment Pot Sink with Two 18" Drainboards
Item number  10994824018bMFR number  94-82-40-18RL
for details
Accessories & Options
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Two 20" x 28" x 14" sink bowls and two 18" drainboards
  • 3 1/2" basket drain for each bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on sides, adjustable cross bracing on front and rear
Quality Rating:
UPC Code:400010502219
Works With
Advance Tabco 94-82-40-18RL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
251 lb.
Length
81 Inches
Width
35 Inches
Height
45 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Depth
14 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
28 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
2 Compartments
Number of Drainboards
2 Drainboards
Stainless Steel Type
Type 304
Style
2 Drainboards
Advance Tabco 94-82-40-18RL Details
Made of heavy-duty, corrosion-resistant, 14 gauge, type 304 stainless steel, this Advance Tabco Spec Line two compartment pot sink is built to handle the daily demands of the busiest restaurant kitchens or industrial locations. Thanks to its dual 18" drainboards, this sink provides all the space you need to tackle any warewashing task. This sink's 11" high, full-length backsplash has pre-drilled faucet holes set on 8" centers.
Each of the two seamless 20" x 28" x 14" deep-drawn sink bowls is easy to clean and has a three 1/2" basket drain. Plus, the satin finish offers a professional look, and the bowls' recessed surfaces accommodate poly-vance cutting boards and sink covers! This sink features welded stainless steel cross bracing on each side and adjustable cross bracing at the front and rear for optimal stability and longevity! 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching bullet feet allow for precise leveling. Ideal for heavy-duty use, this Advance Tabco sink is sure to meet all your high-volume warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 81"
Front to Back: 35"
Height: 45"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 28"
Depth: 14"