Advance Tabco 94-81-20-18R Spec Line 44" One Compartment Pot Sink with 18" Right Drainboard
Item number  10994812018rtMFR number  94-81-20-18R
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Seamless, deep drawn bowl with satin finish is easy to clean
  • 1 compartment; 20" x 28" x 14" bowl
  • 3 1/2" basket drain for each bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Recessed bowl surface accommodates poly-vance cutting boards and sink covers
  • 14 gauge 304 stainless steel construction with adjustable stainless steel legs and bullet feet
  • Welded stainless steel cross-bracing on sides, adjustable cross bracing on front and rear
  • 11" high backsplash and 18" drainboard
UPC Code:400010501236
Works With
Advance Tabco 94-81-20-18R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
139 lb.
Length
44 Inches
Width
35 Inches
Height
45 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Depth
14 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
28 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Drainboards
1 Drainboard
Stainless Steel Type
Type 304
Style
1 Drainboard
Advance Tabco 94-81-20-18R Details
With its 18" drainboard, this Advance Tabco 94-81-20-18 Spec Line one compartment pot sink provides ample space for any manual warewashing task. The Advance Tabco Regaline 94-81-20-18 Spec Line pot sink with one drainboard is made of rugged, 14 gauge 304 series stainless steel to stand up to the harshest abuse in the busiest commercial kitchens.
The Advance Tabco Regaline 94-81-20-18 Spec-Line one compartment pot sink's 11" high, full length back splash has pre-drilled faucet holes set on 8" centers. Front and rear cross braces provide added stability, while 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching bullet feet allow for precise height adjustments.
Overall Dimensions:
Left to Right: 44"
Front to Back: 35"
Height: 45"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 28"
Depth: 14"