Advance Tabco 94-44-96-24RL Spec Line 154" Four Compartment Pot Sink with Two 24" Drainboards
Item number  10994449624bMFR number  94-44-96-24RL
for details
Accessories & Options
Product Overview
  • Four 24" x 24" x 14" sink bowls with 24" drainboards
  • 3 1/2" basket drain for each bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
Quality Rating:
UPC Code:400010507009
Works With
Advance Tabco 94-44-96-24RL Specs
Shipping Weight
395 lb.
Length
154 Inches
Number of Compartments
4 Compartments
Number of Drainboards
2 Drainboards
Style
2 Drainboards
Type
Straight / Line Sinks
Advance Tabco 94-44-96-24RL Details
Made of rugged, corrosion-resistant, 14 gauge, type 304 series stainless steel, this Advance Tabco Spec Line four compartment pot sink is built to handle the daily warewashing demands of the busiest commercial kitchens or industrial locations. This sink features four 24" x 24" x 14" sink bowls and two 24" drainboards, which provide ample space to perform every manual warewashing task: washing, rinsing, sanitizing, and even drying.
Two sets of faucet holes on 8" centers are pre-drilled into this sink's 11" high, full-length backsplash. This sink stands on sturdy, 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching, bullet feet. It features welded stainless steel cross bracing on each side and adjustable cross bracing at the front and rear for optimal sturdiness and longevity! Ideal for heavy-duty use, this Advance Tabco four compartment sink is sure to meet all your high-volume warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 154"
Front to Back: 31"
Height: 45"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 24"
Front to Back: 24"
Depth: 14"