Item number  10994224018lftMFR number  94-22-40-18L
Product Overview
  • Two 20" x 20" x 14" sink bowls and an 18" drainboard
  • 3 1/2" basket drain for each bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on sides, adjustable cross bracing on front and rear
UPC Code:400010502493
Works With
Advance Tabco 94-22-40-18L Specs
Shipping Weight
118 lb.
Length
66 Inches
Drainboard Length
18 Inches
14 Gauge
Leg Construction
Number of Compartments
2 Compartments
Number of Drainboards
1 Drainboard
Style
1 Drainboard
Advance Tabco 94-22-40-18L Details
With its 18" drainboard, this Advance Tabco Spec Line two compartment pot sink provides ample space for any manual warewashing task. This sink is made of heavy-duty, corrosion-resistant, 14 gauge, type 304 stainless steel to stand up to the harshest abuse in the busiest commercial kitchens. This sink's 11" high, full-length backsplash has pre-drilled faucet holes set on 8" centers.
Each of the two seamless 20" x 20" x 14" deep-drawn sink bowls is easy to clean and has a three 1/2" basket drain. Plus, the satin finish offers a professional look, and the bowls' recessed surfaces accommodate poly-vance cutting boards and sink covers! This sink features welded stainless steel cross bracing on each side and adjustable cross bracing at the front and rear for optimal stability and longevity! 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching bullet feet allow for precise height adjustments. Ideal for heavy-duty use, this Advance Tabco sink is sure to meet all your high-volume warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 66"
Front to Back: 27"
Height: 45"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 20"
Depth: 14"