Advance Tabco 94-21-20-18RL Spec Line 58" One Compartment Pot Sink with Two 18" Drainboards
Item number  10994212018bMFR number  94-21-20-18RL
for details
Accessories & Options
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 20" x 20" x 14" sink bowl and two 18" drainboards
  • 3 1/2" basket drain strainer; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on sides, adjustable cross bracing on front and rear
Quality Rating:
UPC Code:400010499298
Works With
Advance Tabco 94-21-20-18RL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
95 lb.
Length
58 Inches
Width
27 Inches
Height
45 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Depth
14 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Drainboards
2 Drainboards
Stainless Steel Type
Type 304
Style
2 Drainboards
Advance Tabco 94-21-20-18RL Details
With its dual 18" drainboards, this Advance Tabco Spec Line one compartment pot sink provides ample space for any manual warewashing task. This sink is made of corrosion-resistant, heavy-duty, 14 gauge, type 304 stainless steel to stand up to the harshest abuse in the busiest commercial kitchens. Its seamless 20" x 20" x 12" deep-drawn sink bowl is easy to clean and features a satin finish for a professional look. Plus, the bowl's recessed surface accommodates poly-vance cutting boards and sink covers! This sink features a tile-style edge design for easy installation.
This sink's 11" high, full-length backsplash has pre-drilled faucet holes set on 8" centers (faucet sold separately). It has welded stainless steel cross bracing on each side and adjustable cross bracing at the front and rear for optimal stability and longevity! The 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching bullet feet allow for precise height adjustments. Ideal for heavy-duty use, this Advance Tabco sink is sure to meet all your high-volume warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 58"
Front to Back: 27"
Height: 45"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 20"
Depth: 14"