Advance Tabco 93-84-80-18 Regaline 111" Four Compartment Sink with 18" Right Drainboard
Item number  10993848018rtMFR number  93-84-80-18R
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Four 20" x 28" x 12" sink bowls with an 18" drainboard
  • 1 1/2" IPS drain for each bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on the sides
UPC Code:400010508464
Works With
Advance Tabco 93-84-80-18R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
329 lb.
Length
111 Inches
Width
35 Inches
Height
42 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
28 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
4 Compartments
Number of Drainboards
1 Drainboard
Stainless Steel Type
Type 304
Style
1 Drainboard
Type
Straight / Line Sinks
Advance Tabco 93-84-80-18R Details
This sink has an 8" high backsplash with tiled edge for simple installation, and two pairs of holes set on 8" centers to accommodate two faucets (sold separately). A 1 1/2" rolled edge on the front and sides of this sink helps contain splashes and overflow. Each of the four 20" x 28" x 12" compartments has a 1 1/2" IPS drain. Designed for medium-duty use, this Advance Tabco four compartment sink is ideal for most restaurants.
Overall Dimensions:
Left to Right: 111"
Front to Back: 35"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 28"
Depth: 12"