Advance Tabco 93-81-20-36L Regaline 62" One Compartment Sink with 36" Left Drainboard
Item number  10993812036lftMFR number  93-81-20-36L
Product Overview
  • 20" x 28" x 12" sink bowl
  • 3 1/2" basket drain strainer; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on sides
UPC Code:400010501342
Works With
Advance Tabco 93-81-20-36L Specs
Shipping Weight
142 lb.
Length
62 Inches
Drainboard Length
36 Inches
Number of Drainboards
1 Drainboard
Style
1 Drainboard
Advance Tabco 93-81-20-36L Details
This sink has an 8" high backsplash with a tiled edge for simple installation, and two holes set on 8" centers to accommodate a faucet (sold separately). A 1 1/2" rolled edge on the front and sides of this sink helps contain splashes and overflow. To help keep your countertops clutter-free, the 36" drainboard offers a convenient space for holding dishes for optimal organization. The 20" x 28" x 12" compartment has a 1 1/2" drain and comes with a 3 1/2" basket drain strainer. Designed for medium-duty use, this Advance Tabco sink is ideal for most restaurants.
Overall Dimensions:
Left to Right: 62"
Front to Back: 35"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 28"
Depth: 12"