Advance Tabco 93-81-20-18R Regaline 44" One Compartment Sink with 18" Right Drainboard
Item number  10993812018rtMFR number  93-81-20-18R
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Seamless, deep drawn bowl with satin finish is easy to clean
  • 1 compartment; 20" x 28" x 12" bowl
  • 3 1/2" basket drain for each bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Recessed bowl surface accommodates poly-vance cutting boards and sink covers
  • 16 gauge 304 stainless steel construction with adjustable stainless steel legs and bullet feet
  • Welded stainless steel cross-bracing on sides
  • 8" high backsplash; 18" x 35" drainboard
UPC Code:400010501298
Works With
Advance Tabco 93-81-20-18R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
116 lb.
Length
44 Inches
Width
35 Inches
Height
42 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
28 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Drainboards
1 Drainboard
Stainless Steel Type
Type 304
Style
1 Drainboard
Advance Tabco 93-81-20-18R Details
The Advance Tabco 93-81-20-18 Regaline one compartment stainless steel sink with one drainboard has an 8" high backsplash with tiled edge for simple installation, and two holes set on 8" centers to accommodate a faucet (sold separately). A 1 1/2" rolled edge on the front and sides of this sink helps contain splashes and overflow.
This one compartment stainless steel sink has a 3 1/2" basket drain.
Overall Dimensions:
Left to Right: 44"
Front to Back: 35"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 28"
Depth: 12"