Advance Tabco 93-44-96-36RL Regaline 178" Four Compartment Sink with Two 36" Drainboards
Item number  10993449636bMFR number  93-44-96-36RL
for details
Accessories & Options
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Four 24" x 24" x 12" sink bowls with 36" drainboards
  • 1 1/2" IPS drain for each bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on the sides
Quality Rating:
UPC Code:400010507030
Works With
Advance Tabco 93-44-96-36RL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
398 lb.
Length
178 Inches
Width
31 Inches
Height
42 Inches
Drainboard Length
36 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
24 Inches
Bowl Left to Right
24 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
4 Compartments
Number of Drainboards
2 Drainboards
Stainless Steel Type
Type 304
Style
2 Drainboards
Type
Straight / Line Sinks
Advance Tabco 93-44-96-36RL Details
This Advance Tabco Regaline four compartment sink allows you to complete the entire dishwashing process - washing, rinsing, and sanitizing - within the same unit! It also adds a fourth compartment for soaking. This sink is made from corrosion-resistant 16 gauge, type 304 stainless steel, which is more durable than 18 gauge. The 36" drainboards on either side provide space for stacking dirty dishes that are ready to be cleaned on one side and drying clean dishes on the other side. It features two sets of stainless steel legs and adjustable stainless steel bullet feet for optimum stability and flexibility. For added strength, its welded stainless steel cross bracing on each side provides maximum sturdiness.
This sink has an 8" high backsplash with tiled edge for simple installation, and two pairs of holes set on 8" centers to accommodate two faucets (sold separately). A 1 1/2" rolled edge on the front and sides of this sink helps contain splashes and overflow. Each of the four 24" x 24" x 12" compartments has a 1 1/2" IPS drain. Designed for medium-duty use, this Advance Tabco four compartment sink is ideal for most restaurants.
Overall Dimensions:
Left to Right: 178"
Front to Back: 31"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 24"
Front to Back: 24"
Depth: 12"