Advance Tabco 93-42-48-36 Regaline 92" Two Compartment Sink with 36" Right Drainboard
Item number  10993424836rtMFR number  93-42-48-36R
Product Overview
  • Two 24" x 24" x 12" sink bowls and a 36" drainboard
  • 3 1/2" basket drain for each bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on sides
UPC Code:400010502912
Works With
Advance Tabco 93-42-48-36R Specs
Shipping Weight
235 lb.
Length
92 Inches
Drainboard Length
36 Inches
16 Gauge
Leg Construction
Number of Compartments
2 Compartments
1 Drainboard
Advance Tabco 93-42-48-36R Details
This Advance Tabco Regaline two compartment sink with a 36" drainboard is made from corrosion-resistant, 16 gauge, type 304 stainless steel, which is more durable than 18 gauge. Its seamless 24" x 24" x 12" deep-drawn sink bowls are easy to clean and feature a satin finish for a professional look. Plus, the bowls' recessed surfaces accommodate poly-vance cutting boards and sink covers! It features two sets of stainless steel legs and adjustable stainless steel bullet feet for optimum stability and flexibility.
This sink has an 8" high backsplash with tiled edge for simple installation, and two holes set on 8" centers to accommodate a faucet (sold separately). A 1 1/2" rolled edge on the front and sides of this sink helps contain splashes and overflow. Each compartment has a 1 1/2" drain. Designed for medium-duty use, this Advance Tabco sink is ideal for most restaurants.
Overall Dimensions:
Left to Right: 92"
Front to Back: 31"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 24"
Front to Back: 24"
Depth: 12"