Item number  10993224018lftMFR number  93-22-40-18L
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Two 20" x 20" x 12" sink bowls and an 18" drainboard
  • 3 1/2" basket drain for each bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on sides
UPC Code:400010502554
Works With
Advance Tabco 93-22-40-18L Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
96 lb.
Length
66 Inches
Width
27 Inches
Height
42 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
2 Compartments
Number of Drainboards
1 Drainboard
Stainless Steel Type
Type 304
Style
1 Drainboard
Advance Tabco 93-22-40-18L Details
This Advance Tabco Regaline two compartment sink with an 18" drainboard is made from corrosion-resistant, 16 gauge, type 304 stainless steel, which is more durable than 18 gauge. Its seamless 20" x 20" x 12" deep-drawn sink bowls are easy to clean and feature a satin finish for a professional look. Plus, the bowls' recessed surfaces accommodate poly-vance cutting boards and sink covers! It features stainless steel legs and adjustable stainless steel bullet feet for optimum stability and flexibility.
This sink has an 8" high backsplash with tiled edge for simple installation, and two holes set on 8" centers to accommodate a faucet (sold separately). A 1 1/2" rolled edge on the front and sides of this sink helps contain splashes and overflow. Each compartment has a 1 1/2" drain. Designed for medium-duty use, this Advance Tabco sink is ideal for most restaurants.
Overall Dimensions:
Left to Right: 66"
Front to Back: 27"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 20"
Depth: 12"