Advance Tabco 93-1-24-36RL Regaline 90" One Compartment Sink with Two 36" Drainboards
Item number  1099312436rlMFR number  93-1-24-36RL
for details
Accessories & Options
Product Overview
  • 16" x 20" x 12" sink bowl and two 36" drainboards
  • 3 1/2" basket drain strainer; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on sides
Quality Rating:
UPC Code:400010498789
Works With
Advance Tabco 93-1-24-36RL Specs
Shipping Weight
134 lb.
Length
90 Inches
Drainboard Length
36 Inches
Number of Drainboards
2 Drainboards
Style
2 Drainboards
Advance Tabco 93-1-24-36RL Details
This sink has an 8" high backsplash with a tiled edge for simple installation, and two holes set on 8" centers to accommodate a faucet (sold separately). A 1 1/2" rolled edge on the front and sides of this sink helps contain splashes and overflow. To help keep your countertops clutter-free, the two 36" drainboards offer convenient spaces for holding dirty dishes or drying clean dishes for optimal organization. The 16" x 20" x 12" compartment has a 1 1/2" drain and comes with a 3 1/2" basket drain strainer. Designed for medium-duty use, this Advance Tabco sink is ideal for most restaurants.
Overall Dimensions:
Left to Right: 90"
Front to Back 27"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 16"
Front to Back: 20"
Depth: 12"