Advance Tabco 93-1-24-18RL Regaline 54" One Compartment Sink with Two 18" Drainboards
Item number  1099312418rlMFR number  93-1-24-18RL
for details
Accessories & Options
Product Overview
  • Seamless, deep drawn bowl with satin finish is easy to clean
  • 1 compartment; 16" x 20" x 12" bowl
  • 3 1/2" basket drain; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Recessed bowl surface accommodates poly-vance cutting boards and sink covers
  • 16 gauge 304 stainless steel construction with adjustable stainless steel legs and bullet feet
  • Welded stainless steel cross-bracing on sides
  • 8" high backsplash
Quality Rating:
UPC Code:400010498765
Works With
Advance Tabco 93-1-24-18RL Specs
Shipping Weight
82 lb.
Length
54 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Number of Drainboards
2 Drainboards
Style
2 Drainboards
Advance Tabco 93-1-24-18RL Details
The Advance Tabco 93-1-24-18RL Regaline one compartment stainless steel sink with two drainboards has an 8" high backsplash with tiled edge for simple installation, and two holes set on 8" centers to accommodate a faucet (sold separately). A 1 1/2" rolled edge on the front and sides of this sink helps contain splashes and overflow.
The 16"L x 20"W x 12"D compartment has a 1 1/2" drain.
Overall Dimensions:
Left to Right: 54"
Front to Back: 27"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 16"
Front to Back: 20"
Depth: 12"