Advance Tabco 93-1-24-18R Regaline 40" One Compartment Sink with 18" Right Drainboard
Item number  1099312418rtMFR number  93-1-24-18R
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 16" x 20" x 12" sink bowl and an 18" drainboard
  • 3 1/2" basket drain strainer; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on sides
UPC Code:400010500239
Works With
Advance Tabco 93-1-24-18R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
75 lb.
Length
40 Inches
Width
27 Inches
Height
42 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
16 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Drainboards
1 Drainboard
Stainless Steel Type
Type 304
Style
1 Drainboard
Advance Tabco 93-1-24-18R Details
This sink has an 8" high backsplash with a tiled edge for simple installation, and two holes set on 8" centers to accommodate a faucet (sold separately). A 1 1/2" rolled edge on the front and sides of this sink helps contain splashes and overflow. To help keep your countertops clutter-free, the 18" drainboard offers a convenient space for holding dishes for optimal organization. The 16" x 20" x 12" compartment has a 1 1/2" drain and comes with a 3 1/2" basket drain strainer. Designed for medium-duty use, this Advance Tabco sink is ideal for most restaurants.
Overall Dimensions:
Left to Right: 40"
Front to Back: 27"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 16"
Front to Back: 20"
Depth: 12"