Item number  1099824036rtMFR number  9-82-40-36R
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Two 20" x 28" x 12" sink bowls and a 36" drainboard
  • 3 1/2" basket drain for each bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on sides
UPC Code:400010503179
Works With
Advance Tabco 9-82-40-36R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
207 lb.
Length
84 Inches
Width
35 Inches
Height
42 Inches
Drainboard Length
36 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
28 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
18 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
2 Compartments
Number of Drainboards
1 Drainboard
Stainless Steel Type
Type 304
Style
1 Drainboard
Advance Tabco 9-82-40-36R Details
This Advance Tabco Super Saver Super Saver two compartment pot sink features a 36" drainboard, providing ample space to tackle any warewashing task in your commercial kitchen. Made of corrosion-resistant 18 gauge, type 304 stainless steel, this sink is both durable and affordably priced. Its seamless 20" x 28" x 12" deep-drawn sink bowls are easy to clean and feature a satin finish for a professional look. Plus, the bowls' recessed surfaces accommodate poly-vance cutting boards and sink covers!
Faucet holes set on 8" centers are pre-drilled into the sink's 8" high backsplash. For added stability, this sink stands on two sets of sturdy 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching, adjustable bullet feet. It features welded stainless steel cross bracing on each side for optimal stability and longevity! Designed for entry-level usage, this Advance Tabco sink is sure to meet your general warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 84"
Front to Back: 35"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 28"
Depth: 12"