Advance Tabco 9-81-20-36L Super Saver 62" One Compartment Pot Sink with 36" Left Drainboard
Item number 1099812036lftMFR number 9-81-20-36L
Works With
- Apply, opens link in this tab
(8,853 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
- 1 compartment with 36" long drainboard; 20" x 28" x 12" bowl
- 8" high backsplash
UPC Code:400010501441
- Shipping Weight
- 133 lb.
- Length
- 62 Inches
- Drainboard Length
- 36 Inches
- Number of Drainboards
- 1 Drainboard
- Style
- 1 Drainboard
Advance Tabco 9-81-20-36L Details
This Advance Tabco 9-81-20-36 Super Saver one compartment pot sink features one 36" drainboard, providing ample space to tackle any warewashing task in your commercial kitchen. Made of 18 gauge 304 series stainless steel, the Advance Tabco 9-81-20-36 Super Saver one compartment pot sink with one drainboard is both durable and affordably priced.
Faucet holes set on 8" centers are pre-drilled into the one compartment pot sink's 8" high back splash. For added stability, the Advance Tabco Regaline 9-81-20-36 Super Saver one compartment pot sink stands on two sets of sturdy, 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching, adjustable bullet feet.
Overall Dimensions:
Left to Right: 62"
Front to Back: 35"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 28"
Depth: 12"