Advance Tabco 9-81-20-36L Super Saver 62" One Compartment Pot Sink with 36" Left Drainboard
Item number  1099812036lftMFR number  9-81-20-36L
  • 1 compartment with 36" long drainboard; 20" x 28" x 12" bowl
  • 8" high backsplash
UPC Code:400010501441
Works With
Advance Tabco 9-81-20-36L Specs
Shipping Weight
133 lb.
Length
62 Inches
Drainboard Length
36 Inches
Number of Drainboards
1 Drainboard
Style
1 Drainboard
Advance Tabco 9-81-20-36L Details
This Advance Tabco 9-81-20-36 Super Saver one compartment pot sink features one 36" drainboard, providing ample space to tackle any warewashing task in your commercial kitchen. Made of 18 gauge 304 series stainless steel, the Advance Tabco 9-81-20-36 Super Saver one compartment pot sink with one drainboard is both durable and affordably priced.
Faucet holes set on 8" centers are pre-drilled into the one compartment pot sink's 8" high back splash. For added stability, the Advance Tabco Regaline 9-81-20-36 Super Saver one compartment pot sink stands on two sets of sturdy, 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching, adjustable bullet feet.
Overall Dimensions:
Left to Right: 62"
Front to Back: 35"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 28"
Depth: 12"