Advance Tabco 9-42-48-36RL Super Saver 125" Two Compartment Pot Sink with Two 36" Drainboards
Item number  1099424836ssMFR number  9-42-48-36RL
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Two 24" x 24" x 12" sink bowls and two 36" drainboards
  • 3 1/2" basket drain for each bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on sides
Quality Rating:
UPC Code:400010502172
Works With
Advance Tabco 9-42-48-36RL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
232 lb.
Length
125 Inches
Width
31 Inches
Height
42 Inches
Drainboard Length
36 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
24 Inches
Bowl Left to Right
24 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
18 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
2 Compartments
Number of Drainboards
2 Drainboards
Stainless Steel Type
Type 304
Style
2 Drainboards
Advance Tabco 9-42-48-36RL Details
This Advance Tabco Super Saver two compartment pot sink with two 36" drainboards offers a durable, yet affordably priced warewashing solution for your busy commercial kitchen. Made of corrosion-resistant 18 gauge, type 304 stainless steel, this sink comes with an 8" high, full-length backsplash. Its seamless 24" x 24" x 12" deep-drawn sink bowls are easy to clean and feature a satin finish for a professional look. Plus, the bowls' recessed surfaces accommodate poly-vance cutting boards and sink covers!
Faucet holes set on 8" centers are pre-drilled into the backsplash, so you can easily install the faucet of your choice. For added stability, this sink stands on sturdy 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching, adjustable bullet feet. It features welded stainless steel cross bracing on each side for optimal stability and longevity! Designed for entry-level usage, this Advance Tabco sink is sure to meet your general warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 125"
Front to Back: 31"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 24"
Front to Back: 24"
Depth: 12"