Advance Tabco 9-4-72-24RL Super Saver 122" Four Compartment Pot Sink with Two 24" Drainboards
Item number  109947224bMFR number  9-4-72-24RL
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Four 16" x 20" x 12" sink bowls with 24" drainboards
  • 3 1/2" basket drain for each bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on the sides
Quality Rating:
UPC Code:400010506781
Works With
Advance Tabco 9-4-72-24RL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
241 lb.
Length
122 Inches
Width
27 Inches
Height
42 Inches
Drainboard Length
24 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
16 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
18 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
4 Compartments
Number of Drainboards
2 Drainboards
Stainless Steel Type
Type 304
Style
2 Drainboards
Type
Straight / Line Sinks
Advance Tabco 9-4-72-24RL Details
This Advance Tabco Super Saver four compartment pot sink features two 24" drainboards, providing ample space to tackle any warewashing task in your commercial kitchen. Its 16" x 20" x 12" sink bowls allow you to complete the entire dishwashing process - washing, rinsing, and sanitizing - in the same unit, and even includes a fourth compartment for soaking! Made of durable, corrosion-resistant 18 gauge, type 304 series stainless steel, this sink is an affordable warewashing solution for any commercial kitchen.
Its 8" high full-length backsplash is pre-drilled with two sets of faucet holes set on 8" centers. For added stability, this sink stands on sturdy, 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching adjustable bullet feet. It features welded stainless steel cross bracing on each side for optimal stability and longevity! Designed for entry-level usage, this Advance Tabco four compartment sink is sure to meet your general warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 122"
Front to Back: 27"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 16"
Front to Back: 20"
Depth: 12"