Advance Tabco 9-24-80-36RL Super Saver 162" Four Compartment Pot Sink with Two 36" Drainboards
Item number  1099248036bMFR number  9-24-80-36RL
Product Overview
  • Four 20" x 20" x 12" sink bowls with 36" drainboards
Quality Rating:
UPC Code:400010506880
Works With
Advance Tabco 9-24-80-36RL Specs
Shipping Weight
308 lb.
Length
162 Inches
Drainboard Length
36 Inches
Number of Drainboards
2 Drainboards
Style
2 Drainboards
Type
Straight / Line Sinks
Advance Tabco 9-24-80-36RL Details
This Advance Tabco Super Saver four compartment pot sink features two 36" drainboards, providing ample space to tackle any warewashing task in your commercial kitchen. Its 20" x 20" x 12" sink bowls allow you to complete the entire dishwashing process - washing, rinsing, and sanitizing - in the same unit, and even includes a fourth compartment for soaking! Made of durable, corrosion-resistant 18 gauge, type 304 series stainless steel, this sink is an affordable warewashing solution for any commercial kitchen.
Its 8" high full-length backsplash is pre-drilled with two sets of faucet holes set on 8" centers. For added stability, this sink stands on sturdy, 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching adjustable bullet feet. It features welded stainless steel cross bracing on each side for optimal stability and longevity! Designed for entry-level usage, this Advance Tabco four compartment sink is sure to meet your general warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 162"
Front to Back: 27"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 20"
Depth: 12"
Rated 5 out of 5 stars
3 Customer Reviews
  • great
  • wash
  • busy
  • pots
  • restaurants
  • sanitizer
  • washer
Showing 3 of 3 reviews
Length:
138"
Review by
Zach K.
Posted on 03/20/2013
126"
Tom M.
126"