Wesco Industrial Products DS-96108-10-P 8' x 9' Heavy-Duty Dock Seal with 10" Projection and Wear Pleats
Item number  934276058MFR number  276058
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 8' x 9' size with 10" projection
  • 40 oz. fabric is highly resistant to tears and abrasions
  • Fixed head pad ensures a secure seal to keep out weather, insects, and dirt
  • Condensation drainage system keeps loading area dry
  • Includes replaceable wear pleats to protect dock seal
UPC Code:400015591737
Wesco Industrial Products 276058 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
160 lb.
Width
96 Inches
Depth
10 Inches
Height
108 Inches
Features
Made in America
Material
Vinyl
Type
Dock Seals
Wesco Industrial Products 276058 Details
Provide loading dock protection with this Wesco Industrial Products DS-96108-10-P 8' x 9' heavy-duty dock seal with 10" projection and wear pleats. This convenient unit features a fixed head pad to create a tight seal when a trailer backs in, keeping inclement weather, insects, and dirt outside. This also works to save energy by maintaining indoor temperatures, and it enhances employee safety with a reliable seal. It is constructed of 40 oz. fabric that is highly resistant to tears and abrasions, and it has double-lock stitched seams for additional strength. To prolong the life of your unit, it comes with replaceable wear pleats to prevent damage directly on your dock seal.
The seal has a large 8' x 9' size with a 10" projection. It includes a support structure made of kiln-dried, superior-grade backing lumber for durable use. For additional safety, it includes a condensation drainage system to keep the loading area dry. It is complete with two full-height yellow guide strips for easy visibility. This unit comes with galvanized mounting hardware for installation.
Overall Dimensions:
Width: 96"
Depth: 10"
Height: 108"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this item fit through a standard height 80" doorway ?
Due to the height of this item, it may not be able to fit through a standard 80" tall doorway when standing upright. Please consider the best means of entry before purchasing, or measure your entryway to ensure that you will be able to bring your order inside if the item cannot be carried on its side.
Two people attempting to move an item larger than the standard 80 inch doorway.