Vulcan VDOLLY-60 60" Dolly Frame
Item number  901vdolly60MFR number  VDOLLY 60
Usually Ships in 2-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Allows your range to be mobile for cleaning and maintenance
  • Ensures stability
  • Provides clearance beneath the unit
  • 60" long
  • Comes with 6 casters
  • Lets you bank modular equipment together
UPC Code:400012125829
Vulcan VDOLLY 60 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
51.8 lb.
Diameter
5 Inches
Frame Length
60 Inches
Frame Width
28 Inches
Application
Cooking Equipment
Brakes
With Brakes
Caster Type
Caster Bases
Features
Made in America
Number of Casters
6 Casters
Type
Caster Frames
Vulcan VDOLLY 60 Details
Ensure that your Vulcan V series modular range components are mobile for cleaning and maintenance by adding this Vulcan VDOLLY-60 60" dolly frame to your unit! This dolly frame is designed to allow you to move your range away from the wall and out from between other equipment so that your employees can more easily clean beneath and behind it. It also makes it easier for service technicians to work on your range in the event of a malfunction or to perform routine preventative maintenance. This caster frame comes equipped with (6) 5" all swivel casters. Three of the casters have brakes so you can secure your equipment in place between cleanings.
Overall Dimensions:
Length: 60"
Width: 28"