Vulcan VC55ED-480/3 Double Deck Full Size Electric Convection Oven - 480V, Field Convertible, 24 kW
Item number  901vc55edgMFR number  VC55ED-480
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Double deck design with an interior light per section
  • Solid state controls with temperature range of 150-500 degrees Fahrenheit
  • 5 nickel plated oven Grab-n-Go racks with 11 rack positions per oven
  • Independently operated doors with double pane windows
  • Porcelain enamel interior with stainless steel exterior; 8" legs
  • Oven cool switch for rapid cool down
  • 1/2 hp two speed blower motor per deck
  • 480V, 24 kW, ships 3 phase; field convertible to 1 phase
UPC Code:400012119798
Works With
Vulcan VC55ED-480 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
730 lb.
Width
40 1/8 Inches
Depth
40 Inches
Height
68 5/8 Inches
Interior Width
29 Inches
Interior Depth
Interior Height
20 Inches
Amps
28 - 30 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
480 Volts
Wattage
24 Kilowatts
Control Type
Dial
Door Type
Glass
Features
Energy Star Qualified Field-Convertible (Electrical) Made in America NSF Certified
Horsepower
1/2 hp
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Chambers
2 Chambers
Number of Decks
Double
Number of Doors
4 Doors
Number of Racks
10 Racks
Oven Interior Style
Standard Depth
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Size
Full Size
Temperature Range
150 - 500 Degrees F
Wattage (per Cavity)
12 kW
Vulcan VC55ED-480 Details
Cooking in your school kitchen or restaurant will be easier than ever with this VC55ED-480/3 double deck full size electric convection oven. This 480V, 3 phase unit offers a solid state thermostat with a 5 hour timer per oven for simple, precise control of your cooking operations, and a wide temperature range from 150-500 degrees Fahrenheit to accommodate cooking a variety of different foods.
Two dual pane thermal glass windows encased by stainless steel door frames per oven help reduce energy consumption and keep the outside glass from getting too hot. The doors are independently operated, so you can conserve energy by only opening one at a time to load and unload products. The stainless steel front, top, and sides ensure your unit is corrosion-resistant and built for long-lasting performance. 8" stainless steel legs and a stacking kit come standard. A 480V electrical connection is required. The unit ships 3 phase, but is field convertible to 1 phase.
Overall Dimensions:
Left to Right: 40 1/8"
Front to Back: 40"
Height: 68 5/8"
Interior Dimensions:
Left to Right: 29"
Front to Back: 22 1/8"
Height: 20"