Vollrath FC-4HS-60120-SSR 60" x 25" Drop-In Heated Shelf Warmer, Recessed with Stainless Steel Finish - 120V, 794W
Item number  92260120ssrMFR number  FC-4HS-60120-SSR
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Two warming zones can be used individually or together
  • Includes 9 heat settings and a digital thermostatic heat control
  • Versatile, zero-clearance design fits most countertops
  • Stamped warming zones are easily identified for enhanced safety
  • Perfect for catering events, buffets, and hotels
UPC Code:400013621276
Vollrath FC-4HS-60120-SSR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
61 lb.
Width
62 Inches
Depth
27 Inches
Height
5 Inches
Cutout Width
60 1/2 Inches
Cutout Depth
25 1/4 Inches
Amps
6.6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
794 Watts
Color
Silver
Control Type
Thermostatic
Features
Made in America NSF Certified
Heating Source
Blanket-Type
Installation Type
Built-In
Material
Stainless Steel
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Electric
Shape
Rectangle
Type
Warming Shelves
Vollrath FC-4HS-60120-SSR Details
Keep your plated or wrapped food warm and ready to enjoy with this Vollrath FC-4HS-60120-SSR 60" x 25" drop-in heated shelf warmer, recessed with stainless steel finish! Featuring nine heat settings, a top mount design, and a digital thermostatic heat control, this shelf warmer allows you to easily adjust the temperature and heat food without affecting its quality. During low and high serving times, the warmer's two warming zones can be used individually or together for maximum energy efficiency. Plus, the warming zones are conveniently stamped so that they can be easily identified for increased safety.
This warmer's versatile, zero-clearance design fits most countertops and its 11/16" recessed edge helps prevent food from sliding off of the warmer. In addition, its stainless steel finish makes this unit more durable and long-lasting. This unit includes a 6' power cord with plug and a 5' control cord. Please note that this unit requires a 120V connection for operation. The Vollrath heated shelf warmer is perfect for catering events, buffets, and hotels!
Overall Dimensions:
Width: 62"
Depth: 27"
Height: 5"