Vestil 48" x 16" x 4" Removable Low Profile Steel Machinery and Rack Guard LPRO-RF-48-16-4
Item number  736lprorf48164MFR number  LPRO-RF-48-16-4
Usually Ships in 3-5 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Protects equipment, racks, building walls, and other important assets
  • Durable welded steel construction
  • Yellow powder coat provides additional strength and high visibility
  • Low profile, square design prevents fork truck damage
  • Pre-drilled, surface-mounted base allows the bollard to easily be inserted and removed
UPC Code:400016028188
Works With
Vestil Manufacturing Co LPRO-RF-48-16-4 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
77 lb.
Length
51 1/2 Inches
Width
8 Inches
Height
16 Inches
Color
Yellow
Features
Made in America
Finish
Powder-Coated
Installation Type
Surface Mounted
Material
Steel
Type
Rack / Shelf Guards
Vestil Manufacturing Co LPRO-RF-48-16-4 Details
Protect important equipment and infrastructure with this Vestil 48" x 16" x 4" removable low profile steel machinery and rack guard LPRO-RF-48-16-4. This durable guard is used to protect equipment, racks, building walls, and other important assets in your facility. It features a durable welded steel construction to act as a sturdy barrier. Plus, it has a safety yellow powder coat for additional strength and high visibility. The low profile, square design makes this guard ideal for preventing fork truck damage.
The (2) 8" x 8" steel base plates each have 4 pre-drilled holes to be surface mounted (hardware sold separately). This allows for quick lag down installation. Once the bases are bolted in place, the guard pipe can easily be inserted and removed as needed. To prevent unauthorized removal, a padlock may be added (sold separately). This unit is OSHA compliant for safe use. It can be used indoors and outdoors. Prevent costly damage in your facility with this reliable guard.
Overall Dimensions:
Length: 51 1/2"
Width: 8"
Height: 16"
Pipe Dimensions:
Length: 48"