Turbo Air TOM-W-60SB-N 62" Black Slim Line Dual Service Refrigerated Open Display Merchandiser
Item number  902tomw60sbnMFR number  TOM-W-60SB-N
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Curved, modern design allows for optimal product display
  • Top glass display case increases impulse sales
  • Features a stainless steel interior with a back wall, shelves, and deck pans
  • LED interior lighting enhances display
  • Improved airflow thanks to back-guard, perforated back wall, and top
  • Condensate system surfaces are treated to resist corrosion and prevent overflow of water
  • Simple plug-in installation
  • Environmentally-safe R290 refrigerant
UPC Code:400011062200
Turbo Air Refrigeration TOM-W-60SB-N Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
771 lb.
Width
62 5/8 Inches
Depth
34 Inches
Height
56 1/2 Inches
Amps
11.3 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Wattage
1,783 Watts
Capacity
17.7 cu. ft.
Color
Black
Compressor Location
Bottom Mounted
Display Case Type
Refrigerated
Features
LED Lighting Lighted Interior
Glass Style
Curved
Horsepower
3/4 hp
Installation Type
Freestanding
Number of Shelves
1 Shelf
Plug Type
NEMA 5-20P
Refrigerant Type
R-290
Service Type
Dual Service
Style
Combo Horizontal
Turbo Air Refrigeration TOM-W-60SB-N Details
Featuring a curved, modern design, this TOM-W-60SB-N black 62" dual service refrigerated open display merchandiser is an attractive, convenient way to display your deli, bakery, coffee shop, and market merchandise! Its glass-enclosed top is perfect for holding desserts, bagels and breads, while its lower self-service bin is ideal for grab-and-go items like beverages. Interior LED lighting illuminates products and creates an attractive display that can lead to increased impulse sales. The exterior also is covered in a non-peel, anti-rust coating that resists fingerprints and is easy to maintain.
Overall Dimensions:
Width: 62 5/8"
Depth: 34"
Height: 56 1/2"
Top Interior Dimensions:
Width: 59 1/2"
Depth: 13"
Height: 15 3/4"
Capacity: 7 cu. ft.
Bottom Interior Dimensions:
Depth: 24"