Turbo Air TOM-60L-UFD-W-2S-N 59" White Horizontal Refrigerated Open Curtain Merchandiser with 1 Shelf
Item number  902tom60dw2sMFR number  TOM-60L-UFD-W-2S-N
  • Features modern, Euro design with a crisp white color
  • LED shelf lighting illuminates products and increases impulse sales
  • Arrange products on the stainless steel solid bottom and glass shelf
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 115V, (2) 3/4 hp
UPC Code:400015643344
Turbo Air Refrigeration TOM-60L-UFD-W-2S-N Specs
Shipping Weight
584 lb.
Width
58 3/4 Inches
9 7/8 Feet
Shelf Length
Interior Height
17 Inches
Hertz
60 Hz
Capacity
13 cu. ft.
Color
White
Features
LED Lighting Lighted Interior Self Cleaning Condenser
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
80 Degrees F
Number of Shelves
1 Shelf
Service Type
Dual Service
Type
Merchandising Refrigeration
Turbo Air Refrigeration TOM-60L-UFD-W-2S-N Details
Grab passing customers' attention with this Turbo Air TOM-60L-UFD-W-2S-N 59" white horizontal refrigerated open curtain merchandiser with 1 shelf. Great for cafes and bakeries, this display case features a bottom stainless steel solid base and a glass shelf that allow you to customize the interior of the unit to fit your needs. Whether it's individually wrapped desserts, delicious sandwiches, or fresh salads, you'll have no trouble finding the perfect interior configuration to accommodate your products. Plus, impulse sales are sure to increase thanks to the LED interior lighting.
With the help of (2) 3/4 hp compressors, this unit is able to consistently maintain temperatures and keep your product chilled to perfection. The compressor even circulates R-290 hydrocarbon refrigerant, an eco-friendly refrigerant that boasts an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3. This refrigeration system, along with high-density polyurethane insulation, helps conserve energy and provides an environmentally-responsible option great for any business trying to go green. This unit is installed with a cord and plug and requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 58 3/4"
Depth: 33 3/4"
Height: 44 7/8"
Capacity: 13 cu. ft.
Depth: 23 1/2"
Height: 17"
Shelf Dimensions:
Length: 55 5/8"
Width: 14"