Turbo Air TOM-60L-UFD-B-2S-N 59" Black Horizontal Refrigerated Open Curtain Merchandiser with 1 Shelf
Item number  902tom60db2sMFR number  TOM-60L-UFD-B-2S-N
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 3 Months from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Innovative self-cleaning condenser simplifies maintenance
  • Features modern, Euro design with a sleek black color
  • LED shelf lighting illuminates products and increases impulse sales
  • Arrange products on the stainless steel solid bottom and glass shelf
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 115V, (2) 3/4 hp
UPC Code:400015643337
Turbo Air Refrigeration TOM-60L-UFD-B-2S-N Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
584 lb.
Width
58 3/4 Inches
Depth
33 3/4 Inches
Height
Power Cord Length
9 7/8 Feet
Shelf Length
Interior Width
Shelf Width
14 Inches
Interior Depth
Interior Height
17 Inches
Amps
15 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Wattage
1,725 Watts
Capacity
13 cu. ft.
Color
Black
Display Case Type
Refrigerated
Features
LED Lighting Lighted Interior Self Cleaning Condenser
Glass Style
Flat
Horsepower
(2) 3/4 hp
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
80 Degrees F
Number of Shelves
1 Shelf
Plug Type
NEMA 5-20P
Refrigerant Type
R-290
Service Type
Dual Service
Type
Merchandising Refrigeration
Turbo Air Refrigeration TOM-60L-UFD-B-2S-N Details
Grab passing customers' attention with this Turbo Air TOM-60L-UFD-B-2S-N 59" black horizontal refrigerated open curtain merchandiser with 1 shelf. Great for cafes and bakeries, this display case features a bottom stainless steel solid base and a glass shelf that allow you to customize the interior of the unit to fit your needs. Whether it's individually wrapped desserts, delicious sandwiches, or fresh salads, you'll have no trouble finding the perfect interior configuration to accommodate your products. Plus, impulse sales are sure to increase thanks to the LED interior lighting.
With the help of (2) 3/4 hp compressors, this unit is able to consistently maintain temperatures and keep your product chilled to perfection. The compressor even circulates R-290 hydrocarbon refrigerant, an eco-friendly refrigerant that boasts an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3. This refrigeration system, along with high-density polyurethane insulation, helps conserve energy and provides an environmentally-responsible option great for any business trying to go green. This unit is installed with a cord and plug and requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 58 3/4"
Depth: 33 3/4"
Height: 44 7/8"
Capacity: 13 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 56 3/8"
Depth: 23 1/2"
Height: 17"
Shelf Dimensions:
Length: 55 5/8"
Width: 14"