Turbo Air TCBE-96SDR-N 96" Four Drawer Refrigerated Chef Base
Item number  902tcbe96rnMFR number  TCBE-96SDR-N
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-6 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 96" rugged work top
  • Self-cleaning condenser system helps prevent service calls
  • Four storage drawers provide convenient access to ingredients
  • Front breathing design allows for added efficiency in narrow spaces
  • Environmentally-safe R290 refrigerant
UPC Code:400010907434
Other Products from this Line
Turbo Air Refrigeration TCBE-96SDR-N Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
517 lb.
Width
96 3/8 Inches
Depth
32 Inches
Height
25 1/4 Inches
Amps
6.3 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Drawers
Base Style
Refrigerator
Capacity
1/6 Size Food Pans 1/6 Size Food Pans 18.6 cu. ft. Half Size Food Pans Half Size Food Pans lb. lb.
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Front Breathing
Features
NSF Certified
Full Size Food Pan Capacity
12 Pans
Horsepower
2/5 hp
Number of Drawers
4 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Temperature Range
33 - 38 Degrees F
Top Capacity
1,435 lb.
Type
Chef Bases
Turbo Air Refrigeration TCBE-96SDR-N Details
Conveniently store your refrigerated ingredients and speed up food preparation time with this Turbo Air TCBE-96SDR-N 96" four drawer refrigerated chef base! Its durable stainless steel top is extended 6" wider than the standard model to give you a spacious, rugged workspace that will hold up to everyday working conditions. Chef bases maximize the space in your kitchen and increase efficiency by allowing you to place countertop cooking equipment right on top of the chef base where you store your cold ingredients for a streamlined, convenient kitchen operation.
This base features a heavy-duty work top with a 1435 lb. weight capacity. The work top is made of insulated 16-gauge, type 304 stainless steel to help minimize heat transfer to the inside of the cabinet and provides ample space for countertop cooking equipment like fryers, griddles, or charbroilers. The chef base's 4 drawers can each hold up to 4" deep 1/6 size pans. Because chef bases can accommodate a variety of cooking equipment, you can arrange meats, cheeses, and vegetables in the drawers so you have everything you need to prepare cheese steaks, hamburgers, and breakfast sandwiches.
This chef base has a powerful 2/5 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. The CFC-free polyurethane insulation helps increase the overall energy efficiency and structural integrity of this unit for a long-lasting addition to your kitchen. Unlike most refrigeration manufacturers, Turbo Air ships this unit with a package of casters, giving you the option to make your unit mobile if it's beneficial to your kitchen floor plan. This unit requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 96 3/8"
Depth: 32"