Turbo Air Super Deluxe TST-60SD-18M-N-LW 60" 2 Door Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table with Left Work Station
Item number  902st60s18mlMFR number  TST-60SD-18M-N-LW
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Innovative self-cleaning condenser ensures efficient operation and sanitary use
  • Top rail holds (18) 1/6" size food pans, 4" deep, and has an insulated lid
  • Cold bunker forced-air system completely surrounds pans with cold air
  • 9 1/2” deep, 1/2” thick cutting board provides ample workspace
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 115V
UPC Code:400015404259
Works With
Turbo Air Refrigeration TST-60SD-18M-N-LW Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
352 lb.
Width
60 1/4 Inches
Depth
34 Inches
Height
39 Inches
Nominal Width
60 Inches
Cutting Board Depth
9 1/2 Inches
Cutting Board Height
1/2 Inch
Amps
8.9 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
18 Pans
Access Type
Doors
Capacity
19 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self Cleaning Condenser
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/5 hp
Installation Type
Freestanding
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Temperature Range
33 - 39 Degrees F
Top Type
Mega Top Workstation Refrigerators
Type
Prep Refrigeration
Turbo Air Refrigeration TST-60SD-18M-N-LW Details
Easily assemble fresh, crisp salads and sandwiches with this Turbo Air Super Deluxe TST-60SD-18M-N-LW 60" 2 door mega top refrigerated sandwich prep table with a left work station! This heavy-duty unit boasts a stainless steel exterior with a galvanized back and bottom for long-lasting use that ensures streamlined service in your busy establishment. The right-side top rail has an insulated lid and holds up to (18) 1/6 size food pans, 4" deep, with a full set of pans to get you started. This leaves the left side open as an extra workspace. Plus, it also includes a 9 1/2" deep, 1/2" thick high-density polyethylene cutting board as a space to prep orders and slice ingredients.
To maintain a clean unit, Turbo Air's revolutionary self-cleaning condenser has a mesh filter to catch dust and debris and has a rotating brush that removes any daily build-up. This not only prevents damage to the products inside, but also prevents overall system failure. This prep table also includes (4) 4" swivel casters, 2 with brakes, making it easy to move the table for cleaning and maintenance or to lock it in place for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60 1/4"
Depth: 34"
Height: 39"