Turbo Air Super Deluxe TST-48SD-18-D2-N 48" 1 Door 2 Drawer Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  902st48s18d2MFR number  TST-48SD-18-D2-N
Usually Ships in 7-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Innovative self-cleaning condenser ensures efficient operation and sanitary use
  • Top rail holds (18) 1/6" size food pans, 4" deep, and has a solid insulated lid
  • Cold bunker forced-air system completely surrounds pans with cold air
  • 9 1/2” deep, 1/2” thick cutting board provides ample workspace
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 115V
UPC Code:400015404327
Works With
Turbo Air Refrigeration TST-48SD-18-D2-N Specs
Shipping Weight
276 lb.
Depth
34 Inches
Height
39 Inches
9 1/2 Inches
Cutting Board Height
1/2 Inch
Voltage
115 Volts
1/3 Size Pan Capacity
6 Pans
1/6 Size Pan Capacity
18 Pans
Access Type
Doors and Drawers
Capacity
15 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel
Features
Made in America Self Cleaning Condenser
Horsepower
1/3 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
2 Drawers
Top Type
Mega Top
Type
Prep Refrigeration
Turbo Air Refrigeration TST-48SD-18-D2-N Details
Easily assemble fresh, crisp salads and sandwiches with this Turbo Air Super Deluxe TST-48SD-18-D2-N 48" 1 door 2 drawer refrigerated mega top sandwich prep table! This heavy-duty unit boasts a stainless steel exterior with a galvanized back and bottom for long-lasting use that ensures streamlined service in your busy establishment. The top rail has an insulated solid lid and holds up to (18) 1/6 size food pans, 4" deep, with a full set of pans to get you started. Plus, it also includes a 9 1/2" deep, 1/2" thick high-density polyethylene cutting board as a space to prep orders and slice ingredients.
To increase your cold storage capacity, this unit has 2 drawers and 1 door with an insulated cabinet. The drawers can each hold (1) full size pan, (3) 1/3 size pans, or (6) 1/6" size pans up to 6" deep (sold separately). The CFC-free polyurethane insulated cabinet has a stay-open door, and a stainless steel shelf that will not peel or rust to maintain sanitary conditions. The cabinet also features LED interior lighting to easily find product, and a fan control function to shut off the fan when the door is open to maintain the cool interior temperature.
To maintain a clean unit, Turbo Air's revolutionary self-cleaning condenser has a mesh filter to catch dust and debris and has a rotating brush that removes any daily build-up. This not only prevents damage to the products inside, but also prevents overall system failure. This prep table also includes (4) 4" swivel casters, 2 with brakes, making it easy to move the table for cleaning and maintenance or to lock it in place for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 48 1/4"
Depth: 34"
Height: 39"