Turbo Air Super Deluxe TST-48SD-08S-N-RW 48" 2 Door Refrigerated Sandwich Prep Table with Right Work Station
Item number  902st48s08srMFR number  TST-48SD-08S-N-RW
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Innovative self-cleaning condenser ensures efficient operation and sanitary use
  • Top rail holds (8) 1/6" size food pans, 4" deep, and has an insulated lid
  • Cold bunker forced-air system completely surrounds pans with cold air
  • 9 1/2” deep, 1/2” thick cutting board provides ample workspace
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 115V
UPC Code:400015404488
Turbo Air Refrigeration TST-48SD-08S-N-RW Specs
Shipping Weight
273 lb.
Depth
30 Inches
Height
37 Inches
1/6 Size Pan Capacity
8 Pans
Access Type
Doors
Capacity
15 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Construction
Stainless Steel
Cutting Board Thickness
1/2 Inch
Features
Made in America Self Cleaning Condenser
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/5 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
2 Shelves
Top Type
Workstation Refrigerators
Type
Prep Refrigeration
Turbo Air Refrigeration TST-48SD-08S-N-RW Details
Easily assemble fresh, crisp salads and sandwiches with this Turbo Air Super Deluxe TST-48SD-08S-N-RW 48" 2 door refrigerated sandwich prep table with a right work station! This heavy-duty unit boasts a stainless steel exterior with a galvanized back and bottom for long-lasting use that ensures streamlined service in your busy establishment. The left-side top rail has an insulated lid and holds up to (8) 1/6 size food pans, 4" deep, with a full set of pans to get you started. This leaves the right side open as an extra workspace. Plus, it also includes a 9 1/2" deep, 1/2" thick high-density polyethylene cutting board as a space to prep orders and slice ingredients.
To maintain a clean unit, Turbo Air's revolutionary self-cleaning condenser has a mesh filter to catch dust and debris and has a rotating brush that removes any daily build-up. This not only prevents damage to the products inside, but also prevents overall system failure. This prep table also includes (4) 4" swivel casters, 2 with brakes, making it easy to move the table for cleaning and maintenance or to lock it in place for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 48 1/4"
Depth: 30"
Height: 37"