Turbo Air JUR-60S-N6 J Series 60" Narrow Depth Solid Door Undercounter Refrigerator with Side Mounted Compressor
Item number  902jur60sn6MFR number  JUR-60S-N6
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Side mounted compressor for easy maintenance
  • Narrow depth design saves aisle space
  • Stainless steel front, sides, and top with stainless steel interior floor
  • Heavy-duty wire shelving for easy organization of products
  • Easy-open, ergonomically designed door
  • Hot gas condensate system resists corrosion and increases efficiency
  • 3/8 hp compressor
  • Environmentally-safe R-600a refrigerant
UPC Code:400011952525
Works With
The Turbo Air JUR-60S-N6 60" narrow undercounter refrigerator boasts a compact size and an ultra-efficient refrigeration system.
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
Stainless Steel Exterior
Stainless Steel Floor
2 Heavy-Duty Shelves
Side-Mounted Compressor
Narrow Depth
Digital Temperature Control
4" Swivel Casters
For easy mobility, a set of 4" swivel casters is included. This means your staff can move the unit away from the wall to access the back for cleaning and maintenance.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does free shipping apply to this Turbo Air item if I am shipping it to a residential address?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.