T&S B-5125-12-CRB8P 38 1/2" High Wall Mounted DuraPull Pre-Rinse Faucet 8" Workboard Centers, 30" Hose, 1.07 GPM Spray Valve, 12" Add-On Faucet, and Wall Bracket
Item number 510b512512b8MFR number B-5125-12-CRB8P
Works With
- Apply, opens link in this tab
(4,227 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- 8" workboard centers, 1/2" NPT male connections, tailpieces and nuts for 1/4" NPT included
- 30" flex hose, 1.07 GPM spray valve; 12" riser
- Lever handles, ceramic cartridges for maximum durability
- 12" add-on faucet
- Innovative DuraPull valve system; 7 year warranty
UPC Code:400013538666
Works With
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 12.24 lb.
- Hose Length
- 30 Inches
- Faucet Width
- 12 5/8 Inches
- Faucet Height
- 38 1/2 Inches
- Add-On Faucet
- 12 Inches
- Add-on Flow Rate
- 7.56 GPM
- Add-On Type
- Swing
- Cartridge Type
- Ceramic
- Faucet Centers
- 8 Inches
- Features
- Made in America
- Finish
- Chrome
- Handle Type
- Lever
- Material
- Brass
- Mounting Style
- Wall Mounted
- Mounting Type
- Workboard
- Pre Rinse Unit Type
- Pull-Down Assembly
- Pressure Rating
- 125 PSI
- Spray Valve Flow Rate
- 1.07 GPM
- Temperature Rating
- 40 - 140 Degrees F
- Type
- Pre-Rinse Units
- Water Inlet Size
- 1/2 Inches
T&S Brass and Bronze Works B-5125-12-CRB8P Details
The faucet comes with a 30" stainless steel hose for maximum flexibility, while the 1.07 GPM spray valve gives you the power to blast away stubborn food debris with minimal impact on your water bill. A 12" add-on faucet is great for times when it's more convenient to use a traditional spout than the pre-rinse sprayer, and it comes with a full-flow stream regulator outlet. Cerama cartridges with check valves deliver unparalleled reliability because they use ceramic discs that won't wear down like the soft rubber parts found in most traditional compression cartridges. This creates a long-lasting, tight seal that is backed by a lifetime warranty. Lever handles make it easy to turn the water on and off at the faucet base.
This unit also uses T&S's innovative EasyInstall design to save you time when setting it up. The riser is designed with a lock nut and bushing that pop down into the faucet base, so that you only have to tighten the nut to secure the riser rather than threading it into the base. The 8" workboard centers come with 1/2" NPT male inlets, and tailpieces and nuts for 1/4" NPT are included. A 6" wall bracket provides extra support and ensures that your new faucet can stand up to even the most rigorous use.
Overall Dimensions:
Faucet Height: 38 1/2"
Faucet Width: 12 5/8"
Add-On Faucet: 12"