T&S B-2250-B-18R Baseless Pre-Rinse Faucet Assembly with 18" Riser, 44" Hose, and 6" Wall Bracket
Item number  510b2250b18rMFR number  B-2250-B-18R
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 3/8" NPT x 18" riser
  • Includes a 1.15 GPM spray valve
  • 44" flexible stainless steel hose with a spring
  • Finger hook holds the hose out of the way when not in use
  • Comes without a base
  • 6" wall bracket
UPC Code:400012897443
T&S Brass and Bronze Works B-2250-B-18R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
7.45 lb.
Hose Length
44 Inches
Features
Made in America With Hose
Flow Rate
1.15 GPM
Type
Pre-Rinse Units
T&S Brass and Bronze Works B-2250-B-18R Details
This T&S B-2250-B-18R baseless pre-rinse faucet features a 44" flex hose and spring design that provides plenty of versatility in a variety of warewashing applications! A 1.15 GPM spray valve makes it easy to clear food debris off of dishes before washing them, and an ergonomic squeeze handle allows easy and intuitive use. This pre-rinse faucet comes without a base so that you can choose a compatible one that best fits your needs, or use it to replace the assembly on your existing faucet.