True TWT-60-ADA-HC 60 3/8" ADA Compliant Work Top Refrigerator
Item number  890twt60adahMFR number  TWT-60-ADA-HC
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 4 PVC-coated wire shelves for maximum organization
  • Rugged stainless steel exterior with aluminum back and interior
  • Maintains temperatures between 33 and 38 degrees Fahrenheit
  • Features full body foamed-in-place insulation and a set of (4) 3” casters
  • Uses R-290 refrigerant; 115V, 1/4 hp
UPC Code:400012346927
Other Products from this Line
True Refrigeration TWT-60-ADA-HC Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
345 lb.
Width
60 3/8 Inches
Depth
31 1/8 Inches
Height
Work Surface Height
34 Inches
Amps
4 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Backsplash
With Backsplash
Capacity
17.8 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
ADA Compliant Energy Star Qualified With Backsplash
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
ADA Height
Temperature Range
33 - 38 Degrees F
True Refrigeration TWT-60-ADA-HC Details
With foamed-in-place insulation and a 1/4 hp compressor designed for maximum performance and efficiency, this undercounter unit will provide years of dependable service. It can hold cabinet temperatures between 33 to 38 degrees Fahrenheit and runs on R-290 refrigerant. It also comes mounted on a set of 3" casters for an ADA compliant height, and you can move it easily for cleaning and maintenance.
Overall Dimensions:
Width: 60 3/8"
Depth: 31 1/8"
Height: 37 5/8"
Work Surface Height: 34"
Capacity: 17.8 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
  • CE Marking
    CE Marking
    This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.